Сител ТВ: Министерот Филипче ќе присуствува на протестот против насилство врз медицинарите

Министерот за здравство Венко Филипче потврди дека ќе присуствува на протестот закажан за среда против зачестеното насилство врз медицинските лица и останатиот персонал вработен во установите.

На денешната прес- конференција  министерот рече дека почнале да превземаат мерки за да не се случуваат инциденти во иднина, исто така повтори дека и за утре ќе имаат координација со Министерството за правда  и Министерството за внатрешни работи,  а ќе започнат и едукативна кампања за  стоп за насилството во болниците и клиниките.

Извор: Сител ТВ  Александар Динев  15. September 2019 – 12:13

Целата објава погледајте ја тука